Aposto!: Yepyeni Bir Haber Deneyimi

Yaklaşık bir aydır kullanıyorum. Bir arkadaşım tavsiye etmişti. Kendisine bu yazı vesilesiyle de teşekkür etmek isterim. Aposto ile tanışmamı sağladı. Özlediğim yalın ve ‘gürültüden uzak’ medya deneyimi, yeni nesil bir medya platformu olan Aposto sayesinde gerçekleşti. Geleneksel Medyanın reklama ve tık tuzağına dayalı içeriklerinin yerini kişiye özel olarak derlenen içerikler alacak. Yayıncılığın geleceğinde mecranın etik standartları, en az anlatılan hikayeler kadar önemli olacak. Aposto bana biraz eski RSS teknolojisini hatırlatıyor. Hatırlayalım. RSS sayesinde özellikle haber sitelerinin içeriği özet halinde e-posta adresimize ya da RSS okuyucu uygulamalara gelirdi.

Dijital yayıncılık mecrasında 100k tekil kullanıcıya ulaşan Aposto! bir yılı geride bıraktı. Tematik yayınlarıyla, bilindik haber platformlarından ayrışan Aposto!, az ve öz haberleri ve farklı alanlara odaklanan içerikleriyle dikkat çekiyor. Peki nedir bu temalar derseniz 8 ayrı konu odağında, farklı başlıklar altında derlediği haberleri e-bülten formatında mobil uygulamalar ve web üzerinden okuyucularına ulaştırıyor. Tema başlıkları ise şöyle: İstanbul, teknoloji, kültür & sanat, politika, iş dünyası, moda, spor, gastronomi.

Büyüme Verileri

Aposto, bir ay içinde 3 milyondan fazla e-posta göndererek, yaklaşık %50 e-bülten açılma oranıyla birlikte toplamda 37 farklı ülkeden 850 bin kişiye erişti. İlk yayınının üzerinden geçen 1 yıl içinde 200’den fazla marka iş birliği, 13 STK destek programı, 20 girişim destek programı ile okurlarına ulaştı. Organik büyümeyi tercih eden Aposto e-posta daveti yoluyla kullanıcı sayısını arttırmaya çalışıyor. Yaptığı marka işbirlikleri ile kullanıcılarını ödüllendiriyor ve kupa, defter, termos gibi küçük hediyeler veriyor.


Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.