In Memory of M87

M87 Anısına

Nonogram, uzun yıllardır gazetelerde, dergilerde gördüğüm, bildiğim bir bulmaca idi. Bana zor gelirdi. Üşenip çözmeden bırakırdım. Son bir kaç gündür yeniden merak sardım. Nasıl oldu bu? Oyun platformu Steam uygulama mağazasında gördüm ve çok sayıda nonogram bulmacasını sırayla çözmeye başladım.

Peki nedir bu nonogram? Türkçe’de kare karalamaca denilen mantıksal bir boyama oyunu. Bu oyun, satır ve sütun başlıklarında verilen sayılara göre kutucukları boyadığınız, mantık ve akıl yürütme gerektiren bir oyun. Verilen sayılar, ilgili satırda veya sütunda ardı ardına kaç kutucuğun boyanacağını gösterir. Boyalı kutucuklar arasında en az bir tane boşluk olmalıdır.

Şöyle yukarıdaki gibi bir örnek daha açıklayıcı olabilir. Bu örnekte görüleceği üzere 3×3 kare bir matris tasarladık. İlk satırda bir kutu boyanıp bir tane boşluk bırakılacak ve son kutu da boyanacak. İkinci satır boyanmayacak. Üçüncü satırda ise sadece iki kutu peş peşe boyanacak. Kare karalamaca bulmacaları genelde siyah-beyaz tasarlanır. Ancak, renkli olarak da çeşitli boyutlarda ve hatta sanatsal bir takım tasarımlar yapılabilir. İnternet’te kare karalamaca bulmacasını oynatan, ya da kendi bulmacalarınızı tasarlamanızı sağlayan siteler var. Dilerseniz, resim ve fotoğraf dosyalarınızı ya da sıfırdan yapacağınız bir tasarımı bulmacaya dönüştürebilirsiniz. Çok eğlenceli! Sanatsal güzellikte sayısız örneğe internet üzerinden erişilebilirsiniz.

Bir nonogramda kutucuk sayısı arttıkça görüntü kalitesi de artar. Tıpkı televizyon ekranında veya diğer bütün elektronik ekranlarda olduğu gibi! Bu, piksel teknolojisidir. Piksel, ekrandaki görüntüde insan gözünün görebileceği en küçük birimdir. Piksel, üç alt bileşenden oluşur. Kırmızı, yeşil, mavi. RGB (red, green, blue) diye bilinen bu bileşen modern görüntü teknolojisinin temelini oluşturur. PPI (piksel per inch) dijital ekranlardaki görüntü kalitesi için bir ölçüm aracı iken dpi (dot per inch – inch başına nokta sayısı) matbaacılık gibi klasik baskı sistemleri için kullanılır. 

Çok ilginç bir şeyi da paylaşmadan geçemeyeceğim. Thue-Morse dizisi matematikte ve bilgisayar bilimlerinde önemli bir yeri olan bir sayı dizisidir. Bu dizi ile alakalı bazı görseller nonogramı andırmaktadır. Ancak, bu başka bir yazının konusu!

Bütün bunların M87 ile ne alakası var? Geçtiğimiz 10 Nisan’da M87 galaksisinin çekirdeğinde yer alan dev bir kara deliğin fotoğrafı bilim insanları tarafından paylaşıldı. Bu fotoğraf bir ilkti. Ben de heyecan verici bu buluşu ölümsüzleştirmek adına mini bir kare karalamaca oyunu tasarladım.

Oyunun bağlantısı şurada. Keyifli oyunlar dilerim.


Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.