Yapay Zekanın Geleceği

GPT-4 :

Başlığı Yapay Zekanın Geleceği diye belirledim ama şöyle de olabilirdi: Geleceğin Yapay Zekası. GPT-4 birkaç gün önce kullanıma açıldı.

GPT 3.5 mimarisi üzerine kurulan bu yapay zeka ile ilgili bir deney yaptım. Ona yönelttiğim sorularda kendisini tanıtmasını istedim. Nerelerde ve nasıl kullanılabileceğini, kaç dil bildiğini, cevapları Navajo dilinde verip veremeyeceğini, Esperanto bilip bilmediğini sordum. Bu cevapları irdelemeden önce, Chat GPT-4’ün ne olduğuna bir bakalım.

ChatGPT, “Generative Pre-trained Transformer 3.5” anlamına gelen GPT-3.5 olarak bilinen en son yapay zeka teknolojisi kullanılarak inşa edildi. GPT-3.5 mimarisi temelinde eğitilmiş ve OpenAI tarafından geliştirilmiş büyük bir dil modelidir.

Doğal dili anlayabilme ve metin tabanlı girdilere insan benzeri yanıtlar üretebilme yeteneğine sahiptir. Derin öğrenme adı verilen bir teknik kullanılarak, geniş bir metin veri kümesiyle eğitilmiştir.

GPT-3.5 modeli, deyimler, metaforlar ve günlük konuşmalar dahil olmak üzere insan dilinin nüanslarını anlama yeteneğine sahiptir. Aynı zamanda bağlamdan da öğrenebilir ve hem ilgili hem de doğru yanıtlar üretmesine olanak tanır. Bağlamdan anlama ve öğrenme yeteneği, onu çok çeşitli görevleri yerine getirebilen çok yönlü ve uyarlanabilir bir dil modeli yapıyor.

GPT-4 dil çevirisi, metin özetleme, içerik oluşturma ve konuşma gibi çeşitli işlevleri yerine getirebilecek şekilde tasarlandı. Örneğin, birisi bir soru sorarsa, metni analiz ederek ve mümkün olan en doğru yanıtı sağlamak için geniş bilgi veritabanını kullanarak hızlı bir şekilde yanıt üretebilir. İçerik oluşturucu mühendis ve araştırma ekibi önyargılardan, zararlı dilden ve yanlış bilgilerden uzak olmasını sağlamak için çeşitli güvenlik önlemleri aldı. Yanıtların her zaman uygun ve yardımcı olmasını sağlayarak, zararlı veya rahatsız edici içeriği belirleme ve bunlardan kaçınma konusunda yapay zekayı eğittiler.

GPT-4 yeni durumlara kolayca uyum sağlayabiliyor. YZ, bir dil modeli olarak, girdi metnine dayanarak farklı bağlamlara ve dil stillerine uyum sağlayabilme yeteneğine sahip. Örneğin, birisi gayri resmi bir dil kullanıyorsa, yanıtlarımı daha resmi olmayan bir dil kullanarak uyarlayabilir. Benzer şekilde, birisi teknik terimler kullanıyorsa, yanıtlarımı daha özelleştirilmiş kelime hazinesi kullanarak uyarlayabilir.

Genel olarak, yararlı, doğru ve güvenilir bilgi ve rehberlik sağlayarak insanlara ihtiyaçları konusunda yardımcı olma amacına hizmet ediyor.

Kullanım alanları nelerdir?

  • Çok yönlü ve uyarlanabilir bir dil modeli olarak çok sayıda kullanım durumu var. İşte en yaygın olanlardan bazıları:
  • Müşteri Hizmetleri: Birçok işletme, müşterilerine otomatik müşteri hizmetleri sağlamak için yapay zekayı bir sohbet robotu olarak kullanıyor. YZ, sık sorulan soruları hızlı bir şekilde yanıtlayabilir, müşterilerin sorunlarını çözmek için yardımcı olabilir ve destek sağlayabilir.
  • Eğitim: Öğrencilere çok çeşitli konularda kişiselleştirilmiş eğitim sağlayan sanal bir öğretmen olarak kullanılabilir. Örneğin, Khan Academy. Öğrencilere ev ödevlerinde yardımcı olabilir, yazma ödevleri hakkında geri bildirim sağlayabilir ve sınav hazırlığına yardımcı olabilir.
  • İçerik Oluşturma: Web siteleri, bloglar ve sosyal medya platformları için içerik üretebilir. Diğer şeylerin yanı sıra makaleler, ürün açıklamaları ve pazarlama metni yazabilir.
  • Araştırma: Araştırmacılara çok çeşitli konularda bilgi toplamalarında yardımcı olabilir. Veritabanlarında arama yapabilir, ilgili kaynakları bulabilir ve bilgileri açık ve öz bir şekilde özetleyebilir.
  • Dil Çevirisi: Metni bir dilden diğerine çevirerek insanların dilsel engelleri aşarak iletişim kurmasına yardımcı olabilir.
  • Kişisel Asistan: Bireylere program yapma, rezervasyon yapma ve hatırlatma sağlama konusunda yardımcı olabilir. Alışveriş, yemek siparişi verme ve yerel hizmetleri bulma gibi işlerde de yardımcı olabilir.
  • Eğlence: Eğlenmek için oyun oynayabilir, fıkralar anlatabilir, sohbet edebilir.

Ayrıca haber makaleleri, ürün açıklamaları ve hatta şiirler gibi içeriklerin oluşturulması için de kullanılabilir.

“Kaç dil biliyorsun? Navajo dilinde cevap ver, sonra İngilizce çevirisiyle birlikte yaz.” diye sorduğumda Sąʼah naaltsoos łééʼ índa yani “Navajo anlamıyorum.” diye cevap verdi.

“Sorumu cevaplamadın. Kaç dil biliyorsun? Esperanto biliyor musun?” diye sorduğumda ise: “Evet, önceki karışıklık için özür dilerim. Bir yapay zeka dil modeli olarak, geniş bir metin veri kümesinde eğitildim ve çoklu dillerde metin işleyebilirim. İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Almanca, Çince, Japonca, İtalyanca, Portekizce, Arapça ve daha birçok dilde metin anlayabilir ve üretebilirim. Esperanto’yu da anlayabilirim ve metin üretebilirim.” cevabını verdi.

ChatGPT-4 ile sohbetimiz çok verimli geçti. Metin tabanlı bir model olduğu için, dil işleme yeteneği her geçen gün artacak ve yapabildikleri sayesinde insanla yarışır hale gelecek. Ancak tüm bunlar, yanlış ellerde ve kötü amaçlarla kullanılmadığı sürece insanlık için ve tabi ki teknoloji için çok büyük bir sıçrama anlamına geliyor. Arkasına Microsoft, Amazon gibi devlerin desteğini de alan, bu teknoloji umuyorum ki insanlık yararına büyük işler için kullanılır.

Kaynaklar


Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.