Yazılımcılar Günü

Yazılımcılar Günü

  • Yazılımcılar Günü
  • Yazılımcılar Günü

Bugün yılın 256. günü ve tüm yazılmcı arkadaşlarımın Dünya Yazılımcılar Günün’nü kutlarım.

2007’den beri her yıl yılın 256. günü Dünya Yazılımcılar (Programcılar) Günü olarak kutlanır. Uluslararası Yazılımcılar Günü, programcıların günlük hayatımızı iyileştirmek için yaptıkları olumlu değişiklikleri kutlamak için vardır. Eskiden 7 Ocak’ta kutlanmaktaydı. Bu gün ayrıca Bilgisayar Oyunları Günüdür. (National Video Game Day)

Neden 256. gün? Bilgisayarlar 0 ve 1 karakterleriyle çalışır. Her bir karakteri ifade etmek için 8 adet 0 ve 1 kullanılır. Bu da toplam 256 tane eder. Yani 2’nin 8 kez kendisiyle çarpımı kadardır. 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2=256.

365 gün çeken yıllarda 13 Eylül’de veya artık yıllarda (Şubat, 29 gün çeker.) 12 Eylül’de kutlanır.

Bilgisayarlar, teknoloji ve yazılımlar modern dünyayı oluşturuyor. Ancak her türlü akıllı yazılım için, sahne arkasında bir programcı (genelde programcı ekipleri) var. Hayatımızı kolaylaştırıyor ve sorunlara çözüm/ler üretiyorlar. Bilgisayar programcılığı, sözdizimi ve anlamı belirli bir kurallar bütünü olan algoritmayı, bir programlama dili (Java, Python vb.) kullanarak ve sonlu sayıda komut yazarak donanıma (bilgisayar, tablet, sürücüsüz araba..) belli bir işi yaptırmaktır. Programcı da bu işten ekmek yiyen veya bu işi hobi olarak yapan kişidir.

Kaynak:

programmerday.info


Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.